پشتیبانی: 09024563784

اطلاعات کلاس

یا رب العالمین

رویداد تربیتی معدنچی

سلام!

پیامبر اکرم(ص): النَّاسُ مَعَادِنُ‏ كَمَعَادِنِ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّةِ. (الکافی، ج۸، ص ۱۷۷)

مردم، معدن‌هايى همچون معدن‌هاى طلا و نقره‌اند.

در این حدیث میخواهد بفرماید: همچنان که معادنی وجود دارد که در اینها طلا هست، نقره هست و ظاهر کار، سنگ است، خاک است، زمین است، چیزی محسوس نیست، اما اگر بکاوید، اگر بشناسید، اگر قدر بدانید، در زیر همین سنگ و خاک معمولی، یک عنصر گرانبها پیدا خواهید کرد که ارزش آن با ارزش آنچه که در ظاهر دیده میشود، قابل مقایسه نیست، انسانها هم همین جورند؛ یک ظاهری وجود دارد که در حرکات و سکنات و گفتار و رفتار و کردار انسانها، آدم اینها را می‌بیند؛ اما یک باطنی هم وجود دارد که آن عبارت است از استعدادهای متراکمی که خدای متعال در وجود انسان گذاشته است. همچنان که اگر روی معدن کار کردید، تلاش کردید، زحمت کشیدید، میتوانید به آن ماده‌ی ذی‌قیمتی که در آن هست، برسید، در انسان هم همین جور است؛ احتیاج به تلاش دارد؛ باید کسانی سعی کنند این استعدادها را به فعلیت برسانند. مربیان بشر، مربیان کودکان و بالخصوص جوانان که میخواهند از این استعدادهای خدادادی که در انسانها هست، استفاده کنند، باید این استعدادها را بشناسند، قدر این استعدادها را بدانند، بعد بروند دنبالش. انسانها با استعدادهای گوناگونشان، تأمین کننده‌ی نیاز جوامع بشری برای سیر الی‌اللَّه و سیر الی‌الکمال‌اند؛ همه‌ی این استعدادها باید استخراج شود. این، وظیفه‌ی مربیان جوامع را سنگین میکند؛ وظیفه‌ی حکومتها را سنگین میکند. استعدادیابی، استعدادشناسی، قدر استعداد را دانستن، راه استخراج این استعدادها و به فعلیت رساندن آنها را بلد بودن، بعد با ظرافتِ تمام این را دنبال کردن، این آن چیزی است که بروز استعدادها را نتیجه خواهد بخشید؛ پیغمبران این کار را میکردند. ( مقام معظم رهبری)

 

همه ما در این دنیای خاکی آمده ایم تا با تلاش و کوشش، گوهرهای وجودمون را کشف و استخراج کنیم! آره ما همه شبیه معدنی هستیم از طلا و نقره! اما گوهرهای ارزشمند وجودمون با راحتی و دست روی دست گذاشتن کشف نمی شه! نیاز به شناسایی داره! نیاز به تلاش داره! نیاز به برنامه داره! نیاز به کارگروهی داره! نیاز به کمک گرفتن از خدا و اهل بیت (علیهم السلام) داره! نیاز به مربی داره! و نیاز داره که اول از همه خودمون اراده کنیم و دست به کار بشیم و منتظر نباشیم! پس همه ما معدنجی معدن های ارزشمند وجودمان هستیم!

سلام معدنچی!

رویداد تربیتی معدنچی چه فرقی با جاهای دیگه داره؟!

رویداد تربیتی معدنچی دارای سابقه موفق یازده ساله است که در شهر های مختلف اجرا شده است و نتایج کم‌نظیری داشته است. یکی از پشتوانه های نظری این رویداد، سندِ “منظومه فکری تربیتی نوجوان” است که حاصل چند دهه کار علمی و پژوهشی در حوزه تربیت نوجوانان است. یکی از فرق های اساسی نظام فکری حاکم بر رویداد معدنجی با سایر رویداد های مشابه این است که در رویداد معدنچی، دانش آموز نه تنها خود از آسیب های موجود در جامعه حفظ و مصون می‌شود، بلکه قدرت و توان تأثیرگذاری بر محیط اطراف خود رانیز به دست می‌آورد. در کارگاه های والدین، به طور مفصل در خصوص این نظام تربیتی صحبت می کنیم.

 

بخش های مختلف رویداد معدنچی چیه؟!
با توجه به سن و حضوری یا مجازی بودن دانش‌آموز، برنامه های مربوط به هر دسته از دانش‌آموزان متفاوت می‌شود.‌ دقت شود که این برنامه ها پراکنده نیستند و هرکدام نسبت مشخصی با یکدیگر دارند و هدف تربیتی خاصی را احراز می‌کنند. همچنین مربی محوری یکی از اصولی است که بر اغلب برنامه ها حاکم است.

 

به طور کلی برنامه های مربوط به دانش آموزان شامل موارد زیر است:

  • کلاس نغمه های بهشتی: که با حضور حاج میثم مطیعی برگزار می‌شود.

  • کارسوق : که شامل کلاس های رسانه مثل گرافیک، خلاقیت، کار با چوب، ساخت اریگامی، چاپ دستی و… است.

  • خیمه معرفت: که معارفی قرآنی به صورت منظومه‌ای، براساس سیرِ مشخص، و با مدل های خلاقانه با دانش‌آموز کار می‌شود.

  • بازی و ورزش: شامل بازی های رومیزی فکری و گروهی است.

  • اردو: شامل اردوهای تفریحی و زیارتی می‌شود.

  • برنامه های علمی و استعداد یابی تحصیلی؛ این برنامه برای دانش آموزان نهم تا دوازدهم است.

  • لیگ کتابخوانی

  • محفل انس با شهدا و برگزاری هیأت؛ که هم با شهدا آشنا می‌شویم و هم هیأت برگزار می‌کنیم.

 

برنامه هایی که مربوط به والدین می شود شامل موارد زیر است؛

  • کارگاه های آموزشی والدین؛ این کارگاه ها به صورت مجازی و حضوری در موضوعاتی مثل رژیم مصرف رسانه‌ای، والدگری مطلوب و… برگزار می‌شود.

  • بسته مهارت افزایی والدین ؛ در این بسته سعی می‌شود، مهارت های ضروری مورد نیاز والدین آموزش داده شود. مثل معرفی بازی های مناسب خانه و…

یه خبر خوب

ان شا الله قصد داریم، شبکه خانواده های نسل حسینی را با کمک هم ایجاد کنیم. در این شبکه می‌توانیم اتفاقات بزرگی را در کنار هم رقم بزنیم و برای تربیت فرزندانی موفق و توانمند به هم دیگر کمک کنیم.

 

رویداد معدنچی برای چه رده سنی مناسبه؟

همه دانش‌آموزان اول دبستان تا دوازدهم می توانند در این رویداد ثبت نام کنند. اما فراموش نشود که برنامه های هر مقطع با یکدیگر متفاوت است. همچنین برنامه های حضوری ها با مجازی ها فرق می‌کند. جزئیات برنامه ها را بعد از پیش ثبت نام مطلع می‌شوید.

 

در رویداد تربیتی معدنچی، ما دو دسته برنامه داریم. برنامه هایی که مخصوص معدنچی های عزیزمون است و برنامه هایی که مخصوص والدین آن هاست. البته همه‌ی برنامه هامون این ها نیستند و برنامه های دیگری هم داریم که به مرور اطلاع می‌دهیم.


برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان:
۱) گَعده مجازی نغمه بهشتی باحضور حاج میثم مطیعی

۲) پویش به عشق امام علی (علیه السلام) ویژه غدیر
۳) باشگاه کتابخوانی قوی باش!
۴) باشگاه مهارتیوم!


برنامه های ویژه والدین:
۵) نشست های آموزشی والدین (آنلاین)
۶) بسته مهارت افزایی والدین( آفلاین، با سیر مشخص)
۷) عضویت در شبکه خانوادگی هیأت آیین حسینی

 

توضیحات:
۱) گعده مجازی نغمه بهشتی، باحضور حاج میثم مطیعی برگزار می‌شود. موضوع این گعده، مرور لیست مأموریت معدنچی ها است! که به صورت دو هفته یکبار برگزار می‌شود.
۲) در پویش به عشق امام علی (علیه السلام) می‌خواهیم، با چاشنی هنرآموزی، ارادت خودمون را به مولامون نشون بدیم.
۳) باشگاه کتابخوانی قوی باش، به ما کمک می‌کنه که با خوندن کتاب، قوی شده و یه معدنچی موفق بشیم.
۴) در باشگاه مهارتیوم، مهارت هایی که لازم داریم را یاد می‌گیریم. چون استخراچ معدن وجودمون بدون مهارت و ابزار مناسب، غیرممکنه!
۵) نشست های آنلاین آموزشی ویژه والدین، به صورت ماهانه برگزار می‌شود.
۶) بسته مهارت افزایی والدین، به صورت آفلاین حاوی محتواهای آموزشی کاربردی با سیر مشخص است که به صورت هفتگی در اختیار والدین قرار داده می‌شود.
۷) شبکه خانوادگی هیأت آیین حسینی فرصتی است که خانواده های هیأتی با یکدیگر هم‌افزایی کنند و برای تربیت نسلی که آرمان های انقلاب اسلامی را محقق می‌کند، به هم دیگه کمک کنند. یکی از کارها، اشتراک گذاشتن تجربه های موفق تربیتی خانواده ها با یکدیگر است.